Emerald and Diamond Cross Pendant in 18K Yellow Gold (2mm)
$769.00
$615.00
- SKU
- 4513
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
The iconic cross design of this pendant is finished with prong-set emeralds and a single diamond. Handcrafted of 18k yellow gold to become a family heirloom piece. Includes rope chain with spring-ring clasp.
• 18k yellow gold
• 0.75 ctw. emerald
• 0.18 ctw. diamond
• Rope chain with spring-ring clasp
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 4513 |
|---|---|
| Chain Length : | 18 inches |
| Chain Type : | Rope Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | 0.82inch // 21mm |
| Metal : | 18K Yellow Gold |
| Type Of Clasp : | Spring-ring Clasp |
| Width : | 0.38inch // 9.70mm |
| Diamond Quantity : | 1 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.18 ct |
| Gemstone : | Emerald |
| Gemstone : | Emerald |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone MM : | 1.98 mm |
| Gemstone Quantity : | 5 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.75 ct |
Emerald and Diamond Cross Pendant in 18K Yellow Gold (2mm)
$769.00
$615.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!