Amethyst and Diamond 'XO' Ring in 18K White Gold
$5,730.00
$4,395.00
- SKU
- 6494
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Luxurious and elegant, the breathtaking design of this spectacular ring is sure to captivate. This illuminating 18KT white gold ring includes 3.22ctw of richly colored amethyst and 1.74ctw of glimmering diamonds. The design features a bezel-set, emerald-cut amethyst in the center, surrounded by diamonds that extend in three rows down the sides of the wide band. The band also features a striking XO design with bezel-set amethyst as the O.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 6494 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Milgrain, Polished |
| Metal : | 18K White Gold |
| Width : | 13mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 120 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 1.74CT |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone Shape : | Asscher, Round |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone MM : | 10x8mm (center) |
| Gemstone Quantity : | 1 Asscher-Cut Amethyst, 12 Round Amethyst |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 3.22CT |
Amethyst and Diamond 'XO' Ring in 18K White Gold
$5,730.00
$4,395.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Thursday, Apr 30
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!