Cushion-Cut Blue Topaz and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,260.00
$875.00
- SKU
- 4130
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Make a spectacular statement of great style with this stunning blue topaz and diamond ring. The striking 14K white gold mounting features a split shank with a dynamic rope design. This exquisite ring also features a radiant, 5.10ct cushion-cut blue topaz surrounded by a dazzling halo of 0.35ctw prong-set diamonds. Pair this ring with any ensemble to add a beautiful vibrant accent.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 4130 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished, Textured |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 8.5 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 33 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.35 ct |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone Shape : | Cushion |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone MM : | Approximately 10 x 10 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 5.10 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Cushion-Cut Blue Topaz and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,260.00
$875.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!