Blue Topaz and Diamond Bypass Ring in 14K Yellow Gold
$300.00
$195.00
- SKU
- 4607
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Feminine and fabulous, this sweet blue topaz and diamond ring adds sparkle and flare to every ensemble. An illuminating bypass design is fashioned of high-polished 14K yellow gold. This piece features a stunning 0.50ct oval blue topaz, beautifully accented by 0.05ctw diamonds. This ring makes a wonderful gift for women of all ages.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 4607 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | Approximately 1 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | I, J |
| Diamond Quantity : | 2 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.05 ct |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone MM : | Approximately 5 x 3 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.50 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Blue Topaz and Diamond Bypass Ring in 14K Yellow Gold
$300.00
$195.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!