Oval Citrine and Diamond Halo XO Ring in 18K Yellow Gold
$4,605.00
$3,220.00
- SKU
- 3162
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Make a stunning style statement with this dynamic 2.36ctw citrine and 1.74ctw diamond ring. Bezel-set into the center of the ring is a radiant oval citrine surrounded by a sparkling halo of diamonds. The band features three rows of channel-set diamonds with an attractive X and O design separating each one. This ring is fashionable and adds a bold accent to your favorite ensemble.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3162 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 18K Yellow Gold |
| Width : | Approximately 10 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 175 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.74 ct |
| Gemstone : | Citrine |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Citrine |
| Gemstone MM : | Approximately 8 x 10 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 2.36 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Oval Citrine and Diamond Halo XO Ring in 18K Yellow Gold
$4,605.00
$3,220.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!