Diamond and Turquoise Evil Eye Pendant in 14K Yellow Gold
$585.00
$385.00
- SKU
- B1012-14k Yellow Gold
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Ward off evil spirits and negative energy in style with this diamond and turquoise evil eye pendant. Twenty round pave-set diamonds are set into 14k yellow gold and a 0.14-carat genuine turquoise gemstone sits at the center of the eye.
• 14k yellow gold
• 20 round diamonds
• 1 genuine turquoise gemstone
• 0.14 ctw. diamonds
• 0.14 ctw. turquoise
• Adjustable rolo chain with lobster clasp closure
PRODUCT DETAILS
| SKU : | B1012-14k Yellow Gold |
|---|---|
| Chain Length : | 16 inches, 17 inches, 18 inches |
| Chain Type : | Rolo Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | 0.36 in |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Type Of Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 0.43 in |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | H |
| Diamond Quantity : | 20 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.14 ct |
| Gemstone : | Turquoise |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.14 ct |
Diamond and Turquoise Evil Eye Pendant in 14K Yellow Gold
$585.00
$385.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!