Diamond Antique Huggie Earrings in 14K White Gold (0.10ct)
$600.00
- SKU
- 5724
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Reminiscent of 1920s art deco, these antique-styled diamond huggie earrings are an absolute treasure. Designed by the jewelry artisans at Bahdos and skillfully handcrafted of 14k white gold with two bezel-set diamond accents totaling 0.10 carats.
• 14k white gold
• 0.10 ctw.
• 0.67” length
• Lever-back closure
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 5724 |
|---|---|
| Earring backing : | Lever-back |
| Finish : | Polished, Textured |
| Length : | 16.91mm // 0.67" |
| Metal : | 14K White Gold |
| Earring Style : | Huggie |
| Width : | 10mm // 0.39" |
| Average Clarity : | SI |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 2 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.10CT |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Diamond Antique Huggie Earrings in 14K White Gold (0.10ct)
$600.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!