►
Halfway Double Peridot and Diamond Stackable Ring in 18K White Gold (2.40mm)
$1,055.00
$895.00
- SKU
- 8481
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This petite peridot and diamond stackable ring is the perfect accessory for anyone born in August – or anyone who loves peridot! With alternating peridots and diamond's, this handcrafted stackable ring emits the perfect shine that can be paired with any of our other fashionable stackable rings.
• 18k white gold
• Diamonds: 0.10 ctw.
• Peridot: 0.34 ctw.
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 8481 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 18K White Gold |
| Width : | 2.40mm |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | H |
| Diamond Quantity : | 4 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.10 ct |
| Gemstone : | Peridot |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone : | Peridot |
| Gemstone MM : | 2 mm |
| Gemstone Quantity : | 10 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.34 ct |
Halfway Double Peridot and Diamond Stackable Ring in 18K White Gold (2.40mm)
$1,055.00
$895.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!