Vintage Oval Emerald and Diamond Halo Ring in 14K White Gold (8mm)
$2,100.00
$1,470.00
- SKU
- 2360
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Emeralds and diamonds are an exquisite combination that create an illuminating design. This ring is fashioned of striking 14K white gold and features incredible vintage accents like milgrain beading and intricate open design work. A 1.25ct oval emerald is prong-set in the center and surrounded by a halo of glimmering diamonds. Dazzling diamonds also adorn the band to create a radiant effect bringing the total to 0.70ctw.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 2360 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Milgrain, Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 6mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G |
| Diamond Quantity : | 44 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.70 ct |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Emerald |
| Gemstone MM : | 8x6mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.25 ct |
Vintage Oval Emerald and Diamond Halo Ring in 14K White Gold (8mm)
$2,100.00
$1,470.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!