Oval Emerald and Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$1,860.00
$1,300.00
- SKU
- 2488
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Emeralds and diamonds collide to create a timeless design. An attractive 1.20ct oval emerald is prong set into a rich 14K yellow gold mounting and surrounded by a halo of 1.01ctw radiant prong-set diamonds. The gemstones sit on a gorgeous split shank which completes the classic and elegant look of this stunning piece.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 2488 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | 2.5mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | F, G |
| Diamond Quantity : | 10 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.01 ct |
| Gemstone : | Emerald |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Emerald |
| Gemstone MM : | 8x6 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.20 ct |
Oval Emerald and Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$1,860.00
$1,300.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Thursday, Apr 30
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!