Princess-Cut Green Amethyst Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$2,490.00
$1,695.00
- SKU
- 1262
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Make a statement of incredible style with this gorgeous green amethyst and diamond ring. The mounting features an attractive twisted split shank that holds the bezel-set 4.20ct princess-cut green amethyst, surrounded by a sparkling halo of 1.25ctw of brilliant diamonds. Add this piece to any ensemble for a touch of vibrant color and captivating brilliance.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 1262 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Engraved, Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 10 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 16 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.25 ct |
| Gemstone : | Prasiolite |
| Gemstone Shape : | Princess |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone MM : | Approximately 10 x 10 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 4.20 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Princess-Cut Green Amethyst Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$2,490.00
$1,695.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!