Three-Stone Pink and Yellow Diamond Pendant in 18K White, Yellow and Rose Gold (1.12ct)
$6,300.00
$4,995.00
- SKU
- 3994
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This incredible pendant is the perfect way to let your lady know that you love the journey you are on together. The alluring design includes 18k rose, white and yellow gold with dazzling white and yellow diamonds. The pendant features three sections, each with a center diamond surrounded by a halo of diamonds. It also features a diamond bail that allows the pendant to glide across the link chain.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3994 |
|---|---|
| Chain Length : | 16 inches |
| Chain Type : | Cable Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | Approximately 1 1/2 inches // 38.1mm |
| Metal : | 18K Rose Gold |
| Type Of Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | Approximately 1/3 inch // 8.46mm |
| Average Clarity : | SI |
| Average Color : | F, G, Yellow Diamond |
| Diamond Shape : | Marquise |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.41 ct |
| Fancy Colored Diamond : | Fancy |
| Diamond Clarity : | SI1, VS2 |
| Total Carat Weight (min) : | 0.71ct |
| Setting Type : | Prong |
Three-Stone Pink and Yellow Diamond Pendant in 18K White, Yellow and Rose Gold (1.12ct)
$6,300.00
$4,995.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!