Diamond Leaf Pendant in 18K White Gold (0.36ct)
$1,269.00
$755.00
- SKU
- 6810
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This gorgeous pendant is crafted of 18K white gold and features a stunning multiple leaf design. It's been crafted to include 0.36ctw of diamonds that outline the unique and stylish design. Two diamond adorned leaves are featured at the center and crowned with smaller leaves on top. This striking piece is the perfect accessory no matter the season.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 6810 |
|---|---|
| Chain Type : | Cable Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | Approximately 1 inch // 25.4mm |
| Metal : | 18K White Gold |
| Type Of Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | Approximately 1/2 inch // 12.7mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | Approximately 86 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.36 ct |
Diamond Leaf Pendant in 18K White Gold (0.36ct)
$1,269.00
$755.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!