London Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
$990.00
$589.00
- SKU
- YBT-0477
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Get noticed with this sought-after deep hue of blue topaz set against a halo of diamonds. Skillfully handcrafted of London blue topaz with radiant round diamonds and set in 14k yellow gold.
• 14k yellow gold
• 0.20 ctw.
• 6mm London blue topaz
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | YBT-0477 |
|---|---|
| Chain Type : | Cable Chain |
| Diameter : | 8.3mm |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Type Of Clasp : | Lobster Clasp |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 12 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.20ct |
| Gemstone : | London Blue Topaz |
| Gemstone : | London Blue Topaz |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone MM : | 6mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
London Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
$990.00
$589.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!