►
Oval Opal and Starburst Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$885.00
$620.00
- SKU
- 3032
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Timeless and captivating, this glowing opal and diamond ring is sure to delight. Crafted of rich 14K yellow gold, a 0.93ct oval opal radiates flecks of fiery colors. The exquisite prong-set gemstone is surrounded by a frame of 0.25ctw dazzling diamonds. The piece is versatile and adds sparkle and brilliance to any ensemble.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3032 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | Approximately 4 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 18 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.25 ct |
| Gemstone : | Opal |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Opal |
| Gemstone MM : | Approximately 9 x 7 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.93 ct |
Oval Opal and Starburst Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$885.00
$620.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!