Round Pink Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,260.00
$875.00
- SKU
- 3317
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Pretty in pink! This breathtaking pink sapphire and diamond band adds vibrant radiance and sparkle to your favorite ensembles. The ring is fashioned of 14K white gold and features 0.80ctw of blushing round pink sapphires, each separated by a dazzling round diamond. This exquisite band makes a memorable gift to commemorate any occasion.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3317 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 2 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.40 ct |
| Gemstone : | Sapphire |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone : | Pink Sapphire |
| Gemstone MM : | Approximately 3.5 x 3.5 mm |
| Gemstone Quantity : | 3 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.80 ct |
Round Pink Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,260.00
$875.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!