Vintage Pink Tourmaline and Diamond Milgrain Ring in 14K White Gold
$1,500.00
$1,050.00
- SKU
- 3391
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Stunning and sophisticated, this gorgeous pink tourmaline and diamond ring is captivating. The 14K white gold mounting features intricate vintage details and exquisite milgrain beading. A 0.80ct oval pink tourmaline is securely bezel-set in the center. The gemstone is surrounded by a dazzling halo of 0.56ctw prong-set round diamonds that also adorn the band. This stunning ring is sure to delight.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3391 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Milgrain, Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 3.5 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 24 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.56 ct |
| Gemstone : | Tourmaline |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Tourmaline |
| Gemstone MM : | Approximately 7 x 5 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.80 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Vintage Pink Tourmaline and Diamond Milgrain Ring in 14K White Gold
$1,500.00
$1,050.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!