Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
$990.00
$589.00
- SKU
- YBT-0672
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
When light hits the crystal blue sea, you’re instantly enchanted. Well, expect the same feeling when you gaze upon this blue topaz and diamond halo pendant. Handcrafted exclusively at Bahdos, this necklace is made with blue topaz and a halo of brilliant round diamonds set in 14k yellow gold.
• 14k yellow gold
• 0.20 ctw.
• 6mm blue topaz
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | YBT-0672 |
|---|---|
| Chain Type : | Cable Chain |
| Diameter : | 8.3mm |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Type Of Clasp : | Lobster Clasp |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 12 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.20ct |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone MM : | 6mm |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.00ct |
Blue Topaz and Diamond Halo Pendant in 14k Yellow Gold (8.3mm)
$990.00
$589.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!