►
Halfway Alternating Round Ruby and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,500.00
$1,050.00
- SKU
- 3790
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Let this striking ruby ring illuminate your finger with its timeless vintage details. Featuring a regal trio of 0.94ctw of red prong-set rubies separated by radiant 0.75ctw diamonds. This low-profile ring is perfect for everyday wear.
• 14k white gold
• Total diamond weight of 0.75ct.
• Total ruby weight of 0.94ct.
• 3mm width
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3790 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3mm |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | G |
| Diamond Quantity : | 2 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.50 ct |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone MM : | 4 mm |
| Gemstone Quantity : | 3 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.94 ct |
Halfway Alternating Round Ruby and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,500.00
$1,050.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!