Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
$600.00
$420.00
- SKU
- 6284
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Sapphires and diamonds are radiantly featured in this stunning 14K white gold mounting. A deep blue 0.30ct round sapphire rests in a lovely six prong mounting. Diamonds are channel set on either side of the gemstone to add sparkling sophistication. This ring is versatile and pairs nicely with your favorite ensembles.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 6284 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 2.5 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 4 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Channel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.12 ct |
| Gemstone : | Sapphire |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone MM : | Approximately 5 x 5 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.30CT |
Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
$600.00
$420.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!