Vintage Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
$450.00
$285.00
- SKU
- 6822
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Sapphires and diamonds combine in 14KT white to create a brilliant piece. The ring features a 0.15CT marquise sapphire surrounded by a handsome 0.10ctw frame of diamonds. The mounting includes attractive open details that make this versatile piece unique and intriguing.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 6822 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 4 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 10 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.10CT |
| Gemstone : | Sapphire |
| Gemstone Shape : | Marquise |
| Gemstone MM : | Approximately 5 x 3 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.15CT |
Vintage Sapphire and Diamond Ring in 14K White Gold
$450.00
$285.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!