►
Multi-Row River of Sapphires and Diamond Cocktail Ring in 18K White Gold
$2,760.00
$1,930.00
- SKU
- 1745
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Dare to dazzle with this remarkable sapphire and diamond band. The dynamic design that is featured in this piece includes 1.21ctw of brilliant blue sapphires that are sweetly set in the center on this statement making band. Each sapphire is highlighted by a sparkling diamond set on either side. The center diamond and sapphire piece is then framed by radiant diamond rows. The entire ring is fashioned of striking 18K white gold and makes an enduring and thoughtful gift.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 1745 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 18K White Gold |
| Width : | 11mm |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | G |
| Diamond Quantity : | 48 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.75 ct |
| Gemstone : | Sapphire |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone MM : | 3.5 mm |
| Gemstone Quantity : | 7 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.21 ct |
Multi-Row River of Sapphires and Diamond Cocktail Ring in 18K White Gold
$2,760.00
$1,930.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!