Small Open Diamond Hamsa Pendant in 14K White Gold (0.07ct)
$450.00
$325.00
- SKU
- B1007-14k White Gold
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Wear this symbolic diamond hamsa hand close to your heart to ward off negative energy. This impressive amulet features 30 round diamonds totaling 0.07 carats set in 14k white gold. Adjustable 16” 17”, 18” chain with lobster clasp closure.
• 14k white gold
• 30 round diamonds
• 0.07 ctw.
• Pavé-setting
• Adjustable rolo chain with lobster clasp closure
PRODUCT DETAILS
| SKU : | B1007-14k White Gold |
|---|---|
| Chain Length : | 16 inches, 17 inches, 18 inches |
| Chain Type : | Rolo Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | 0.5 in |
| Metal : | 14K White Gold |
| Type Of Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 0.3 in |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | H |
| Diamond Quantity : | 30 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.07 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Small Open Diamond Hamsa Pendant in 14K White Gold (0.07ct)
$450.00
$325.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!