►
Cushion Smoky Topaz and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,590.00
$1,115.00
- SKU
- 2358
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Smoky topaz and diamonds combine to create an extraordinary ring. Fashioned of 14K white gold, this unique piece features a richly colored 1.0ct cushion-cut smokey topaz surrounded by 0.45ctw of brilliant white diamonds. The striking split shank features a dynamic twisted braid design that makes this ring super stylish and sophisticated.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 2358 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Engraved, Milgrain, Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 4mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | F, G |
| Diamond Quantity : | 16 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Channel, Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.45 ct |
| Gemstone Shape : | Cushion |
| Gemstone : | Smoky Topaz |
| Gemstone MM : | 6x6mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.00 ct |
Cushion Smoky Topaz and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,590.00
$1,115.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!