►
Smoky Topaz and Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$765.00
$535.00
- SKU
- 4294
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Dare to dazzle with this alluring smoky topaz and diamond ring. It is crafted of 14K yellow gold and features a 1.31ct fully-faceted radiant cut smoky topaz surrounded by an illuminating halo of diamonds which also make their way up the high-polished band. The glamorous design of this ring is versatile and it pairs well with any ensemble.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 4294 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | 2 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 30 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.23 ct |
| Gemstone : | Topaz |
| Gemstone Shape : | Emerald |
| Gemstone : | Smoky Topaz |
| Gemstone MM : | Approximately 8 x 6 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.31 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Smoky Topaz and Diamond Halo Ring in 14K Yellow Gold
$765.00
$535.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!