Oval Tanzanite and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$2,355.00
$1,650.00
- SKU
- 2361
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This radiant ring sparkles and shines from every angle. A vibrant 0.80ct oval tanzanite is prong-set in the center and surrounded by a glimmering halo of diamonds. The diamonds extend up both sides of the band to total 1.02ctw. The classic design and timeless elegance make this ring a must-have accessory for any jewelry loving lady.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 2361 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 20 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.02 ct |
| Gemstone : | Tanzanite |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Tanzanite |
| Gemstone MM : | 7 x 5 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.80 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Oval Tanzanite and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$2,355.00
$1,650.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!