Traditional Diamond Cross Pendant in 14K White Gold (1.30ct)
$1,750.00
$1,400.00
- SKU
- 3777
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
The perfect combination of classic and stylish, this beautifully handcrafted pendant is adorned with 1.30 carats of round brilliant diamonds set into 14k white gold. Includes matching cable chain with spring-ring clasp.
• 14k white gold
• 1.30 ctw.
• Cable chain with spring-ring clasp
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3777 |
|---|---|
| Chain Length : | 16 inches, 17 inches, 18 inches, 20 inches |
| Chain Type : | Cable Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | Approximately 1 1/8 inches // 28.57mm |
| Metal : | 14K White Gold |
| Type Of Clasp : | Spring-ring Clasp |
| Width : | Approximately 7/8 inch // 22.22mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 30 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.30 ct |
Traditional Diamond Cross Pendant in 14K White Gold (1.30ct)
$1,750.00
$1,400.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!