Bezel-Set Diamond Cross Pendant in 14K White Gold (0.80ct)
$1,350.00
$1,080.00
- SKU
- 3793
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Delicate and sophisticated, this cross features 14k white gold and 0.80 carats of brilliant bezel-set diamonds. Includes a matching cable chain with spring-ring closure.
• 14k white gold
• 0.80 ctw.
• Cable chain with spring-ring clasp
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3793 |
|---|---|
| Chain Length : | 16 inches, 18 inches |
| Chain Type : | Cable Chain |
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Length : | Approximately 1 3/4 inches // 44.45mm |
| Metal : | 14K White Gold |
| Type Of Clasp : | Spring-ring Clasp |
| Width : | Approximately 1 1/4 inches // 31.75mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 11 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.80 ct |
Bezel-Set Diamond Cross Pendant in 14K White Gold (0.80ct)
$1,350.00
$1,080.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, May 12
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!