Blue Topaz and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$1,590.00
$1,095.00
- SKU
- 1259
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Classic yet contemporary, this blue topaz and diamond ring adds luxury and sophistication to any ensemble. A vibrant 6.02ct cushion-cut blue topaz radiates brilliance in the center and is illuminated by a 0.80ctw diamond frame. The ring features a modern flat shank that takes the design to the next level.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 1259 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 4 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 18 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.80 ct |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone Shape : | Cushion |
| Gemstone : | Blue Topaz |
| Gemstone MM : | Approximately 12 x 10 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 6.02 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Blue Topaz and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$1,590.00
$1,095.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!