►
East-West Oval Citrine and Diamond Ring in 14K White Gold
$980.00
$685.00
- SKU
- 6033
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This exquisite ring shines like bright warm sunlight falling to the earth. The piece is fashioned of exquisite 14K white gold and features a timeless yet modern design. A radiant 2.17 ct oval citrine sits regally in the center and is surrounded by a brilliant frame of 0.14 ctw channel set diamonds. Pair this ring with any ensemble to add a splash of rich color.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 6033 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 2.5 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 27 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.14 ct |
| Gemstone : | Citrine |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Citrine |
| Gemstone MM : | 8 x 10 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 2.17 ct |
East-West Oval Citrine and Diamond Ring in 14K White Gold
$980.00
$685.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!