East-West Oval Green Amethyst and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,575.00
$1,100.00
- SKU
- 1508
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
When the light hits this ring, it sparkles like sunlight resting upon turquoise waters. Crafted of 14K white gold, this exquisite ring is breathtaking. It features a dynamic 10.0ct fully faceted oval green amethyst that is surrounded by a sparkling array of 0.50ctw pave-set round diamonds. The high-polished mounting also features an attractive open design that makes this piece alluring.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 1508 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 9 mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | Approximately 85 |
| Diamond Shape : | Marquise |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.50 ct |
| Gemstone : | Prasiolite |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone MM : | Approximately 12 x 15.5 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Total Carat Weight (min) : | 10.00 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
East-West Oval Green Amethyst and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,575.00
$1,100.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!