►
East-West Oval Opal and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$1,180.00
$775.00
- SKU
- 6031
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This exquisite ring sparkles and radiates a dazzling array of colors. The piece is fashioned of exquisite 14K white gold and features a timeless yet modern design. A illuminating 1.06ct oval opal sits regally in the center and is surrounded by a brilliant frame of 0.15ctw channel set diamonds. Pair this ring with any ensemble to add a splash of vibrant colors.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 6031 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 2.5 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 28 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.15 ct |
| Gemstone : | Opal |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Opal |
| Gemstone MM : | Approximately 8 x 10 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.06 ct |
East-West Oval Opal and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$1,180.00
$775.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!