Opal Diamond Halo Stud Earrings in 14K Yellow Gold
$595.00
$385.00
- SKU
- B1014
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
With class and sophistication, these genuine opal and diamond earrings feature stunning genuine opal gemstones with a halo of 20 round pave-set diamonds per earring. Pairs perfectly with our Opal and Diamond Halo Necklace (B1005).
• 14k yellow gold
• 40 round diamonds
• 2 genuine opal gemstones
• 0.09 ctw. diamonds
• 0.76 ctw. opal
• Handcrafted
PRODUCT DETAILS
| SKU : | B1014 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Diameter : | 8.55 mm |
| Earring backing : | Push-back |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Earring Style : | Stud |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | H |
| Diamond Quantity : | 40 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.09 ct |
| Gemstone : | Opal |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone : | Opal |
| Gemstone MM : | 5 mm |
| Gemstone Quantity : | 2 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.76 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Opal Diamond Halo Stud Earrings in 14K Yellow Gold
$595.00
$385.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!