Round Amethyst and Diamond Drop Earrings in 14K White Gold (8mm)
$705.00
$485.00
- SKU
- 1659
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
These exquisite and elegant amethyst and diamond drop earring are alluring. They feature delicate diamond-adorned drops crafted delicately of 14k white gold. The vintage flare included in this breathtaking design allows them to pair beautifully with any ensemble. The amethyst are fully faceted and radiant in this piece. They are held securely by beautiful heart prongs and surrounded by an illuminating halo of diamonds.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 1659 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Earring backing : | Hook-back |
| Finish : | Milgrain, Polished |
| Length : | 1 3/16" |
| Metal : | 14K White Gold |
| Earring Style : | Drop |
| Width : | 7/16" |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 40 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.16 ct |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone Shape : | Round |
| Gemstone : | Amethyst |
| Gemstone MM : | Approximately 8 mm |
| Gemstone Quantity : | 2 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 4.53 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Round Amethyst and Diamond Drop Earrings in 14K White Gold (8mm)
$705.00
$485.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!