►
Channel Set Princess Cut Ruby and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,350.00
$945.00
- SKU
- 5660
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This regal ruby and diamond band adds a splash of stylish sophistication to any ensemble. The ring is crafted of 14K white gold and features five princess-cut rubies surrounded by 0.55ctw of brilliant white diamonds. This piece makes an exceptional gift for any occasion.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 5660 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 5 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 28 |
| Diamond Shape : | Baguette, Round |
| Setting Type : | Channel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.55 ct |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone Shape : | Princess |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone MM : | Approximately 2 x 2.5 mm |
| Gemstone Quantity : | 5 |
| Setting Type : | Channel |
| Total Carat Weight (min) : | 0.75 ct |
Channel Set Princess Cut Ruby and Diamond Ring in 14K White Gold
$1,350.00
$945.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!