►
Smoky Topaz and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$1,155.00
$800.00
- SKU
- 1511
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Illuminating diamonds perfectly compliment a fully faceted 4.73ct radiant-cut smoky topaz that dances as the light hits each facet. Crafted of 14K white gold, a halo of diamonds surround the topaz and are prong-set down the sides of the band bringing the diamond total to 0.30ctw. Intricate open details make this ring stunning from all angles.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 1511 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2 mm |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | H |
| Diamond Quantity : | 38 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.30 ct |
| Gemstone : | Topaz |
| Gemstone Shape : | Radiant |
| Gemstone : | Smoky Topaz |
| Gemstone MM : | 12 x 9 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 4.73 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Smoky Topaz and Diamond Halo Ring in 14K White Gold
$1,155.00
$800.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!