Mini Oval White Topaz and Diamond Ring in 14K Rose Gold
$600.00
$415.00
- SKU
- 6563
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Elegant vintage style illuminates this spectacular 14K rose gold ring. It features a high-polished mounting with 0.16ctw of dazzling diamonds set into a sweeping design that surrounds a radiant 1.10ct oval white topaz. This ring is simply perfect for the timeless beauty in your life.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 6563 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K Rose Gold |
| Width : | 2mm |
| Average Clarity : | SI, VS |
| Average Color : | G, H |
| Diamond Quantity : | 25 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.16 ct |
| Gemstone : | Topaz |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone MM : | 7x5 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.10 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
Mini Oval White Topaz and Diamond Ring in 14K Rose Gold
$600.00
$415.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!