White Topaz and Diamond Flower Ring in 14K White Gold
$1,809.00
$1,220.00
- SKU
- 5947
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
This gorgeous floral 1.26ct white topaz and diamond ring is ultra-feminine and super fabulous. It is crafted of radiant 14k white gold and features a dynamic black rhodium finish that make this piece stand out in a crowd. Each glimmering pear shaped white topaz is illuminated by a dazzling frame of elegant champagne diamonds. This is an exceptional piece is a welcome addition to any fashionable lady's jewelry collection.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 5947 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | Approximately 3 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | Approximately 173 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Pavé |
| Total Carat Weight (min) : | 0.47 ct |
| Gemstone : | Topaz |
| Gemstone Shape : | Pear |
| Gemstone MM : | 5 x 3 mm |
| Gemstone Quantity : | 9 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.26 ct |
| Display Product Options In : | Block after Info Column |
White Topaz and Diamond Flower Ring in 14K White Gold
$1,809.00
$1,220.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Tuesday, Apr 28
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!