►
Oval Ruby and Diamond Halo Ring in 14K White Gold (7x5mm)
$1,605.00
$1,125.00
- SKU
- 3395
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Exquisite and timeless, this ravishing ruby and diamond ring adds a splash of color and sparkle to every ensemble. A rich 1.0 ct oval ruby sits beautifully in the center of this ring surrounded by an adoring halo of diamonds. The 14K white gold mounting also features diamonds set into the band which adds to the 0.56 ctw.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 3395 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.5mm |
| Average Clarity : | SI1 |
| Average Color : | H |
| Diamond Quantity : | 24 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.56 ct |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone : | Ruby |
| Gemstone MM : | 7 x 5 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 1.00 ct |
Oval Ruby and Diamond Halo Ring in 14K White Gold (7x5mm)
$1,605.00
$1,125.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!