Mini Oval Sapphire and Diamond Ring in 10K White Gold
$360.00
$250.00
- SKU
- 5989
In stock
-
Delivery by Christmas
-
Free Shipping, Free 30 Day Returns
PRODUCT DESCRIPTION
Simple and stylish, this ultra feminine sapphire and diamond ring is perfect for women of all ages. It is fashioned of enduring 10KT white gold and features a richly colored 0.20CT oval blue sapphire that is perfectly accented with 0.08ctw diamonds. This ring makes a thoughtful gift for any occasion.
PRODUCT DETAILS
| SKU : | 5989 |
|---|---|
| Designer : | Bahdos |
| Finish : | Polished |
| Metal : | 10K White Gold |
| Width : | Approximately 3 mm |
| Average Clarity : | I, SI |
| Average Color : | H, I |
| Diamond Quantity : | 4 |
| Diamond Shape : | Round |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.08CT |
| Gemstone : | Sapphire |
| Gemstone Shape : | Oval |
| Gemstone MM : | Approximately 6 x 4 mm |
| Gemstone Quantity : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Total Carat Weight (min) : | 0.20CT |
Mini Oval Sapphire and Diamond Ring in 10K White Gold
$360.00
$250.00
Your Shipping Information
ORDER BY
6pm EST today
RECEIVE BY
Wednesday, Apr 29
try this ring in person
176 Route 46 west Parsippany, NJ 07054
Shop with Confidence - We've Got You Covered from Start to Finish
Free Fedex Shipping
Free FedEx 2-day shipping on all orders, Free Overnight shipping on orders over $1,000
30 Day Returns
Shop confidently with 30 Day Hassle-Free returns
Free Limited Lifetime Warranty
We are obsessed with providing high quality jewelry that you will cherish and enjoy.
Financing Available
Available now through Paypal Pay later!